BUDAPESTI MŰSZAKI FŐISKOLA
GÉPÉSZMÉRNÖKI SZAK
CAD/CAM SZAKIRÁNY
A CAD/CAM MODELLEZÉS ALAPJAI 
c. tantárgy programja
A Műszaki Tervezőrendszerek Laboratórium tantárgya
Gyakorlatok Silicon Graphics O2 munkaállomásokon, 
CATIA CAD/CAM rendszerrel

 
AKTUÁLIS KÖZLEMÉNY 

 
AZ OKTATÁS CÉLJA

A tantárgy bevezetés a gépészeti tervezésben alkalmazott számítógépi modellezésbe. A tantárgy törzsanyagát az asszociativitások és kötöttségek rendszerét is leírni képes, a fejlett termékleírási elveken alapuló modellek és építési módszerek képezik. A tananyag felöleli a napjaink CAD/CAM rendszereiben alkalmazott fontos modellezési technológiákat, ugyanakkor hangsúlyozza a régebbi modellezőkben alkalmazott módszereket és azok korszerű modellezőkkel történő adatcseréjének lehetőségeit és problémáit.

A hallgatók megismerik a mechanikai rendszerek számítógépi modellezésének a gyakorlat számára elsődlegesen fontos elveit és módszereit. A gyakorlatok során tanulmányozzák a modellépítő eszközök és a modellek alapvető sajátosságait. A tantárgy megalapozza a modellek alapján való számítógépes NC technológiatervezés, a modellezési módszereken alapuló szerszámtervezés és egyéb gépészeti tervezés, a számítógéppel irányított gyártás, valamint a modell-elemzés oktatását. A megkapott ismeretek birtokában a hallgató későbbi tanulmányai és szakmai praxisa során minden nehézség nélkül képes lesz megismerni, majd alkalmazni bármely
korszerű modellező eszközt.
 


 
ELŐZETESEN FELTÉTELEZETT ISMERETEK

A tantárgy anyagának megértéséhez szükséges a CAD technikák című tantárgy "Az alakmodellezés alapjai" című blokkjában leadott anyag ismerete. Egyes anyagrészek megértéséhez a hallgatóknak szüksége lehet a geometriával, polinomokkal és műszaki mechanikával kapcsolatos ismerteinek felfrissítésére.
 


 
KÖVETELMÉNYEK

A tantárgy szóbeli vizsgával zárul.
A vizsgára bocsátás feltétele valamennyi gyakorlat elvégzése.
 


 
HATÁRIDŐK

 
LABORATÓRIUMI MUNKA

A laboratóriumi gyakorlati órák a Műszaki Tervezőrendszerek Laboratóriumban folynak, ahol magas színvonalú eszközök segítik az anyag megértését. A laboratóriumi órára az előző laboratóriumi órán kijelölt anyag ismeretével, felkészülten kell érkezni, különben a gyakorlatok megfelelő hatékonysága nem biztosítható. A felkészületlen hallgató a gyakorlaton nem vehet részt. A laboratóriumi házirend a valóban dolgozni kívánó hallgatók nyugodt munkáját, a munka eredményének védelmét és nem utolsó sorban a páratlan értékű technika megóvását szolgálja, ezért kérjük, hogy annak betartását mindenki tartsa magára nézve kötelezőnek, és a laboratóriumban fegyelmezetten dolgozzon. 

Aki egyéni ambicióból, érdeklődésből vagy a szakma jövőbeni kihívásaira tudatosan készülve többet szeretne a laboratóriumban dolgozni, annak javasoljuk, hogy vegyen részt a tudományos diákköri tevékenységben!
 


 
VIZSGA

A vizsgán két tételt húznak a hallgatók. A felkészülés a vizsgára az előadáson készített saját jegyzet felhasználásával, a vizsgára az előadó által összeállított témajegyzék irányításával és a tantárgyhoz írt, a Bánki Donát Műszaki Főiskolán megjelent és kapható nyomtatott jegyzetek segítségével történik. A vizsgán az előadásokon kézzel írt jegyzetet be kell mutatni. 
 


 
KÖTELEZŐ ÉS AJÁNLOTT IRODALOM

Kötelező irodalom 

dr. Horváth László:
CAD/CAM TECHNIKA I.
Bevezetés a gépészeti rendszerek és gyártásuk számítógépi tervezésébe
Jegyzet,
Bánki Donát Műszaki Főiskola,
Budapest, 1998 

dr. Horváth László:
CAD/CAM TECHNIKA II.
Számítógépes műszaki modellezés
Jegyzet,
Bánki Donát Műszaki Főiskola,
Budapest, 1999 

Ajánlott irodalom 

Horváth Imre - Juhász Imre:
Számítógéppel segített gépészeti tervezés
Műszaki Könyvkiadó,
Budapest, 1996 

Chris McMahon - Jimmie Browne:
CADCAM - From principles to practice
Addison Wesley, 1993
 

 
TANÁROK
ELŐADÓ
Dr. Horváth László
Dr. Horváth László főiskolai tanár,
Tel: 333-4513, 368-4610
Fax: 333-9183, 368-9632
E-mail: lhorvath@zeus.banki.hu
GYAKORLATVEZETŐ
Csesznok Sándor
Csesznok Sándor főiskolai tanársegéd,
Tel.: 210-1449
Fax.: 210-1449
E-mail: csesznok.sandor@bgk.bmf.hu

 
ELŐADÁSOK
No. Dátum  Terem
Cím és rövid tartalom
1 II. 6 115 A számítógépes modellezés fogalma, szerepe és jelentősége
Miről szól a tantárgy? A számítógépi tervezés fejlődésének története. Néhány előzetes példa, illusztrációként.
A modellalkotási folyamat vázlatos sémája. Objektum leírása integrált modellezési környezetben.
2 II. 13 115 A geometriai modell és struktúrája
A geometriai modell. Topológiai és geometriai entitások. A topológia alakfüggetlensége. Alapvető opológiai entitások testeknél. Topológiai entitások szomszédsága. Az Euler-szabály. Közös él két lap között.
3 II. 20 115 A geometria modellezése
Polinomok. A görbe lokális tulajdonságai, létrehozása. Interpolációs és közelítő görbék. Bezier és B-spline görbék. Konvex burok. Szegmentáltság. Csomóvektor. Bezier felületek.
4 II. 27 115 B-szplájn görbék
A görbe paraméterezése. Zárt görbék. Egyenközű B-szplájn. Periodikus és nem-periodikus B-szplájn. Egyenközű és nem-egyenközű B-szplájn. Négydimenziós homogén koordináták. Racionális B-szplájn. B-szplájn felületek.
5 III. 6 115 Alkatrészek modellezése
Az alkatrészmodell. Testprimitívek kombinálása. Alaksajátosságok, elhelyezésük, típusaik. Felületmodellek beépítése testmodellekbe. STEP alaksajátosság információs modell (FFIM). A modellépítés története. Alaksajátosságokból felépített modellek lokális és globális módosítása.
6 III. 13 115 Lemezalkatrészek modellezése
A modell általános felépítése. Teríték. Hajlítás. Kapcsolat a környezet geometriai leírásával. A modellépítés módjai. Lemezalkatrész alaksajátosságok.
7 III. 20 115 Szerelési egységek modellezése
A modellben leírt információ. A termékstruktúra leírása. A modellépítés alapvető módszerei. Alaktrészek orientálása és pozicionálása relációk definiálásával. A relációk típusai, referenciaelemek alkalmazása. Asszociatív módosítás.
8 III. 27 115 Mechanizmusok modellezése
A kinematika leírása. A mechanizmus modelljének felépítése. Szabadságfokok. Csuklók típusai. Mechanizmusok elemzése.
9 IV. 3 115 Modellezés és elemzés a véges elemek elvén
A FEM/FEA. Elemzési modellek. A preprocesszzálás lépései. Geometriai modellek átvitele. Háló, elemei és generálása. Elemzési feladatok és megoldások típusai. Elemzési eredmények felhasználása. Alakoptimálás.
10 IV. 17 115 Felületmodellek építése
A modellépítéshez rendelkezésre álló eszközök. Modellépítés különböző szabályszerűségek alapján. Szabadformájú felületek építése. Göbék szerkesztése. Felületek módosítása. Felületen definiált görbék.
11 IV. 24 115 Számjegyvezérlésű forgácsoló megmunkálás tervezése CAD/CAM rendszerekben
Technológiai folyamat entitások és kapcsolataik. Szerszámgépek modellje. Megmunkálási ciklusok generálása modellek alapján. Ciklusokat generáló eljárások paraméterei.
12 V. 8 115 Az ACIS modellező rendszer
Általános jellemzők. Az ACIS modell és felépítése. Magasabb szintű topológiai entitások alkalmazása. ACIS drótvázmodell topológiával. Az ACIS modellfájl.
13 V. 15 115 Integrált termékmodellek
A termékmodellezés igénye. A mestermodell elv. Mestermodell és alkalmzási modellek. Asszociativítás modelladatok cseréjénél. A STEP termékmodell szabvány. Entitások leírása Express nyelven. 
Az előadás anyaga az előadás sorszámára klikkelve érhető el.

 
 
 
GYAKORLATOK
No. Dátum* Terem
Cím és rövid tartalom
1 II. 13
II. 8
132 Bezier görbék leírása
Bezier görbék leírása deCasteljau-algoritmussal és Bernstein alapfüggvényekkel. Összefüggés a vezérlőpontok helye és a görbe pontjai között.
2 II. 27
II. 15
132 Kontúrelemek készítése
Analitikus és szabadformájú görbék létrehozása. Kötöttségek és navigátorok. Bezier, B-szplájn és NURBS görbék létrehozása és jellemzői.
3 III. 13
III. 1
132 Felületek modellezése
Alapvető felülettípusok jellemzői és létrehozása. Komplex felületek építése.
4 III. 27
III. 29
132 Alkatrészek modellezése alakmódosítással
Alapvető testelem-típusok. Műveletek testeken. Testek módosításának módszerei.
5 IV. 24
IV. 26
132 Szerelési egységek modellezése
Szerelési egységek struktúrája. Kötöttségek alkatrészek között azok relatív helyzetének meghatározására.
6 V. 8
V. 10
132 Mechanizmusok modellezése
Mechanizmusok kinematikai modelljének elemei. Mechanizmusok struktúrájának gráf ábrázolása. A mechanizmus modelljének felépítése és a modell-adatállományok struktúrája.
*A felső sorban az NGC II/1, az alsó sorban az NGC II/2 tankör gyakorlatainak dátuma található.

 
HASZNOS LINKEK
IBM
IBM Magyarország
CATIA
Silicon Graphics
Műszaki Tervezőrendszerek Laboratórium
Különböző keresőprogramokkal  hasznos anyagokat találhatunk az Interneten!
 
Copyright BMF 2001  
A tanterv a Budapesti Műszaki Főiskola szellemi tulajdona. Bármely engedély nélküli felhasználása tilos!
Design HOL