BUDAPESTI MŰSZAKI FŐISKOLA
GÉPÉSZMÉRNÖKI SZAK
CAD/CAM SZAKIRÁNY
FORGÁCSOLÁSI TECHNOLÓGIA SZÁMÍTÓGÉPES TERVEZÉSE 
c. tantárgy programja
A Műszaki Tervezőrendszerek Laboratórium tantárgya
Gyakorlatok Silicon Graphics O2 munkaállomásokon, 
CATIA CAD/CAM rendszerrel

 
AKTUÁLIS KÖZLEMÉNY 

 
AZ OKTATÁS CÉLJA

A tantárgy bevezetés a geometriai és alaksajátosság alapú alkatrészmodellek felhasználásával történő technológiai folyamat és NC megmunkálás tervezésbe. A tananyagban a fő hangsúly a technológiai folyamat modell mint alkalmazási modell létrehozására, a test és felület modellek alapján végzett megmunkálás-tervezés stratégiáira és speciális megfontolásaira kerül. További témák a közvetlen gyártási környezet modellezése, a modellek adatainak kezelése és a tervezőrendszerek közötti modelladat-csere.

Az oktatás alapvető célja az, hogy a hallgatók megértsék azokat az elveket és módszereket, amelyeket a fejlett CAD/CAM rendszerek egységes alakmodellezésen és alaksajátosságok alkalmazásán alapuló alkatrészmodelljein alapuló gyártástervezésnél alkalmaznak. A
gyakorlatokat a hallgatók konzervatív és a legújabb eljárások átfogó választékát egyaránt kínáló, a mai ipari gyakorlatban
meghatározó CAD/CAM rendszereken végzik, RISC UNIX munkaállomások környezetében. A megkapott ismeretek birtokában a hallgató későbbi tanulmányai és szakmai praxisa során minden nehézség nélkül képes lesz megismerni, majd alkalmazni bármely korszerű modellező eszközt.
 


 
ELŐZETESEN FELTÉTELEZETT ISMERETEK

A tantárgy anyagának megértéséhez szükséges a CAD/CAM modellezés alapjai című tantárgyban leadott anyag ismerete. Egyes anyagrészek megértéséhez a hallgatóknak szüksége van geometriával, polinomokkal, és forgácsolási technológiával kapcsolatos ismeretek felfrissítésére.
 


 
KÖVETELMÉNYEK

A tantárgy gyakorlati jeggyel és vizsgával zárul.

A vizsgára bocsátás feltétele a gyakorlati jegy megszerzése.

A gyakorlati jegy megszerzéséhez a hallgatóknak két a Műszaki Tervezőrendszerek Laboratóriumban megoldandó feladatot kell elkészíteniük. A feladatokat a hallgatók a tankör számára kijelölt órarenden kívüli időpontokban készíthetik el.
 


 
HATÁRIDŐK

1. feladat beadási határideje: 
2001. március 19. hétfő 

2. feladat beadási határideje: 
2001. április 5. csütörtök 
 


 
LABORATÓRIUMI MUNKA

A laboratóriumi gyakorlati órák a Műszaki Tervezőrendszerek Laboratóriumban folynak, ahol magas színvonalú eszközök
segítik az anyag megértését. A laboratóriumi órára az előző laboratóriumi órán kijelölt anyag ismeretével, felkészülten kell érkezni, különben a gyakorlatok megfelelő hatékonysága nem biztosítható. A felkészületlen hallgató a gyakorlaton nem vehet részt. A laboratóriumi házirend a valóban dolgozni kívánó hallgatók nyugodt munkáját, a munka eredményének védelmét és nem utolsó sorban a páratlan értékű technika megóvását szolgálja, ezért kérjük, hogy annak betartását mindenki tartsa magára nézve kötelezőnek, és a laboratóriumban fegyelmezetten dolgozzon. 

Aki egyéni ambicióból, érdeklődésből vagy a szakma jövőbeni kihívásaira tudatosan készülve többet szeretne a laboratóriumban
dolgozni, annak javasoljuk, hogy vegyen részt a tudományos diákköri tevékenységben!
 


 
VIZSGA

A vizsga szóbeli, ahol két tételt húznak a hallgatók. A felkészülés a vizsgára az előadáson készített saját jegyzet felhasználásával, a vizsgára az előadó által összeállított témajegyzék irányításával és a tantárgyhoz írt, a Bánki Donát Műszaki Főiskolán megjelent és kapható nyomtatott jegyzetek segítségével történik.
 


 
KÖTELEZŐ ÉS AJÁNLOTT IRODALOM

Kötelező irodalom 

dr. Horváth László:
Gyártási technológiák tervezése számítógépes rendszerekben
Jegyzet,
Bánki Donát Műszaki Főiskola,
Budapest, 1995 

dr. Horváth László:
CAD/CAM TECHNIKA I.
Bevezetés a gépészeti rendszerek és gyártásuk számítógépi tervezésébe
Jegyzet,
Bánki Donát Műszaki Főiskola,
Budapest, 1998 

dr. Horváth László:
CAD/CAM TECHNIKA II.
Számítógépes műszaki modellezés
Jegyzet,
Bánki Donát Műszaki Főiskola,
Budapest, 1999
 

 
TANÁROK
ELŐADÓ
Dr. Horváth László
Dr. Horváth László főiskolai tanár,
Tel: 333-4513, 368-4610
Fax: 333-9183, 368-9632
E-mail: lhorvath@zeus.banki.hu
GYAKORLATVEZETŐ
Csesznok Sándor
Csesznok Sándor főiskolai tanársegéd,
Tel.: 210-1449
Fax.: 210-1449
E-mail: csesznok.sandor@bgk.bmf.hu

 
ELŐADÁSOK
No. Dátum  Terem
Cím és rövid tartalom
1 II. 13 134 Forgácsolási technológia tervezése számítógépes rendszerekben - áttekintés
A technológiai tervezés funkcióinak csoportjai a gyártás előkészítésének és irányításának funkciói között. Alkatrészek osztályaihoz rendelt technológiák kezelése. A technológiai tervezés adatállományai. A technológiai folyamat tervezése. A szerelés számítógépi tervezése. Funkciók csoportjainak összefüggései CAD/CAM rendszerekben. A technológiai tervezéssel kapcsolatos funkciók csoportjai CAD/CAM rendszerekben.
2 II. 27 134 2,5 tengelyű marási ciklusok tervezése alkatrészmodellek alapján
A megmunkálási ciklus fogalma. 2,5 tengelyű ciklusok alapvető típusai: Nagyolás előgyártmány és kész alkatrész alapján. Meghatározott anyagtérfogat leválasztása. Síkmarás különböző stratégiákkal. Entitások csoportjainak megmunkálása közös ciklusban. Zsebmarás. Kontúrmarás.
Ciklusok működését meghatározó paraméterek összefoglalása. Odavezető, kivezető és összekapcsoló mozgások meghatározása. Automatikus funkciók optimális megmunkálási ciklusok előállítására. A geometriai leírás követésének a pontossága.
3 III. 13 134 Felületek megmunkálásának tervezése geometriai modellek alapján
Fix és a megmunkálás során változó szerszámtengely-orientáció. Nagyolási stratégiák. Paraméterek meghatározása. Szintenkénti megmunkálás. Belső régiók megmunkálása szintenként. Megmunkálás rögzített és változó tengelyirányú szerszámmal. Szerszámpályák létrehozása felületen. Több felület megmunkálása egy ciklusban. Elemzések.
4 III. 27 134 Vezérlésfüggetlen NC ciklusok adatainak feldolgozása
Szerszámutak szimulációja és ellenőrzése. Grafikus eszközök szerszámmozgások szimulációjához. NC programok szerkesztése. Szerszámpályák transzformációi. NC makrók. Adatátviteli formátumok a szerszámciklus-generálás és a posztprocesszor között. Az APT elv. Az APT nyelv vezérlésfüggetlen programok leírásához. Posztprocesszálás, posztprocesszorok. Szerszámgépek programellátása.
5a
5b
IV. 24 134 Fúrási és esztergálási megmunkálás tervezése, szerszámgépek modellezése és gyors prototípuskészítés programozása
Furatmegmunkálás tervezése geometriai modell alapján. Esztergálás tervezése geometriai modell alapján. Marógép modellje. Esztergagép modellje. Gyors prototípuskészítés programozása geometriai modell alapján.
Adatcsere tervezőrendszerek között. Tervezőrendszerek adatbázisai
Integrált és interfészekkel összekapcsolt modellező rendszerek. Modellezők összekapcsolása adat-interfészeken keresztül. Fontosabb adatcsere formátumok és szabványok.
Adattárolás műszaki tervezőrendszerekben. Projekt adatbázisok. Termékadatok menedzselése - Product Data Management (PDM). Tervezői csoportmunka menedzselése. Tervmódosítások menedzselése.
Az előadás anyaga az előadás sorszámára klikkelve tölthető le.
A tartalmi összefoglaló tartalmazza mindazokat a címszavakat, amelyekhez kapcsolódóan a félév során ismereteket kell elsajátítani.

 
GYAKORLATOK
No. Dátum  Terem
Cím és rövid tartalom
1 II. 5 132 A technológiai folyamat modellezése
A technológiai folyamatmodell és hivatkozásai az alkatrészmodell és a gyártási környezet elemeire. Technológiai folyamat modellezése komplex 2,5 tengelyű marási feladat példáján.
2 II. 12 132 Komplex kontúrok építése
Emlékeztető gyakorlat.
Feladatkiadás 1
3 II. 19 132 Testmodellek építése
A feladatmegoldáshoz szükséges emlékeztető gyakorlat
4 II. 26 132 Nagyoló ciklusok
Technológiai folyamatmodell szerkesztése. 2,5 tengelyű nagyoló marási ciklusok. Stratégiák és paraméterek.
5 III. 5 132 Zsebmarási és fúróciklusok
2,5 tengelyű zsebmarási ciklus készítése. Furatrendszerek megmunkálási ciklusai. Stratégiák és paraméterek.
6 III. 12 132 Komplex felületek építése
Emlékeztető gyakorlat a második feladat megoldásához.
Feladatkiadás 2
7 III. 19 132 Komplex felületek 3 tengelyű simító megmunkálásai I.
Az APT nyelvben definiált megmunkálandó, vezető és határoló felületek. Komplex felületek megmunkálása párhuzamos síkok mentén.
8 III. 21 132 Komplex felületek 3 tengelyű simító megmunkálásai II.
Komplex felületek megmunkálása egyéb vezetőfelületek alkalmazásával.
9 III. 26 132 Komplex felületek 5 tengelyű simító megmunkálásai
Komplex felületek megmunkálása megmunkálás közben változó szerszámtengely-iránnyal.
10 IV. 2 132 Megmunkálás tervezése technológiai alaksajátosságok alapján
2,5 tengelyű megmunkálások a modellben definiált technológiai alaksajátosságok felhasználásával és az alaksajátosságok automatikus felismerésével.
11 IV. 23 132 Gyártási környezet modellezése
Szerszámgépek és szerszámok modellezése

 
HASZNOS LINKEK
IBM
IBM Magyarország
CATIA
Silicon Graphics
Műszaki Tervezőrendszerek Laboratórium
Különböző keresőprogramokkal  hasznos anyagokat találhatunk az Interneten!
Copyright BMF 2001  
A tanterv a Budapesti Műszaki Főiskola szellemi tulajdona. Bármely engedély nélküli felhasználása tilos!
Design HOL