A Szakcsoport hegesztőtechnológus szakképzése
Tájékoztató a Nemzetközi Hegesztőtechnológus (IWT) szakképzésről
Magyarország 1998. decemberében az EWF (Európai Hegesztési, Kötési és Vágási Szövetség) teljes jogú tagja lett. Ez azt jelenti, hogy 1999. január 1-től hazánk is folytathat nemzetközi érvényességű felsőfokú hegesztői szakképzést és saját jogon adhat ki nemzetközi diplomát.
A Nemzetközi Hegesztőtechnológus szakképzésre ezt a jogot a Budapesti Műszaki Főiskola Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara megszerezte. A képzést a Főiskola az IIW (EWF) által kiadott irányelveknek és előírásoknak megfelelően indítja az alábbiak szerint:
A képzésbe felvételi vizsga vagy egyéb felkészültség ellenőrzésére szolgáló eljárás nélkül felvehetők a gépész szakirányú főiskolai végzettséggel rendelkező mérnökök (üzemmérnökök), illetve a BMGE (BME) Gépészmérnöki-, Építőmérnöki-, Villamosmérnöki- továbbá a Miskolci Egyetem (korábban Nehézipari Műszaki Egyetem) Gépészmérnöki-, Bányamérnöki-, Kohómérnöki-, illetve a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdasági Gépészmérnöki Karán végzett mérnökök. Fentiek számára a tanfolyam első része (a 80 órás IWT I) elhagyható, azonban csak sikeres tesztvizsga letétele után kapcsolódhatnak be a tanfolyamba (a 60 órás IWT II-be + a 200 órás IWT III-ba). A gépipari felsőfokú szakképzésben (ÁIFSZ vagy FSZ) megszerzett képesítéssel is lehet jelentkezni, a 3. pont egyidejű megléte esetén.
A nem gépész szakirányú végzettséggel rendelkező mérnököknek a teljes tanfolyamon részt kell venniük.
A képzésben való részvétel feltételei:
legalább 2 éves hegesztési vagy rokon területen megszerzett és igazolt gyakorlat,
egészségügyi alkalmasság,
a szakképzés tandíjának a képzés megkezdéséig történő befizetése.
A képzés összóraszáma 340 óra, melyből 280 óra elmélet, 60 óra gyakorlat.
Az elméleti témák és óraszámaik:
Hegesztési eljárások és berendezések 80 óra
Anyagok és viselkedésük a hegesztés során 80 óra
Méretezés és tervezés 40 óra
Gyártás és gyártástervezés 80 óra
A tanfolyamot a jelentkezések számának alakulásától függően - legalább 15 fő jelentkezése esetén - indítjuk. A tanfolyamra előzetes jelentkezési lap kitöltésével kell jelentkezni. A részvételi díj 2007-ben 399.000.- Ft (TAM), mely nem tartalmazza a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülésnek átutalandó 60.000.- Ft (+20% ÁFA) vizsgadíjat. A tanfolyami díjat a tanfolyam kezdetéig kell a Főiskolának átutalni, míg a vizsgadíjat csak a tanfolyam végén kell átutalni közvetlenül az MHtE-nek A tanfolyamot a Szakcsoport csütörtökönként 13-20 óra között, illetve péntekenként 8-15 óra között tartja.
Az IWT I alól felmentést kérő személyeknek a megküldött tananyagból tesztvizsgát kell tenniük és annak sikeres teljesítése esetén a tanfolyamba csak később kell bekapcsolódniuk. A tanfolyam megkezdése előtt 2 héttel való visszamondás esetén a Főiskola fenntartja magának a jogot, hogy az addig felmerült kiadásaira a részvételi díj 10 %-át felszámítsa. Bővebb információt dr. Kovács Mihály főiskolai docens, tanfolyamfelelős ad (telefon: 06-1-666-5310; E-mail: kovacs.mihaly@bgk.bmf.hu).
A Budapesti Műszaki Főiskola Bánki Donát Gépészmérnöki Főiskolai Karának oktatói
- Dr. bagyinszki Gyula, Dr. Gáti József, DR. kovács Mihály -,
a Dunaújvárosi Főiskola oktatói
- Fülöp Zsoltné, Dr. Gremsperger Géza, Dr. Vígh Sándor -,
a Kecskeméti Főiskola oktatója
- Dr. Bernáth Mihály -
és a
Vision Multimédia Kft.
- mint Konzorciumi tagok -
közreműködésével
az EWF (Európai Hegesztési, Kötési és Vágási Szövetség)
és az IIW (Nemzetközi Hegesztési Intézet)
irányelveivel összhangBan lévő interaktív
„Hegesztéstechnika” multimédiás oktatómodul
letölthető itt.